For 75 år siden, nærmere bestemt 16.januar 1947 ble Fredrikstad Trekkspillklubb stiftet. Det er en sprek og åndsfrist jubilant som i år feirer stor dag. Det var sikkert ingen av stifterne som kunne forestille seg at noen i 2022 skulle feire at klubben hadde eksistert i så mange år, men klubben er fortsatt like vital. Og med hovedorkesteret og gruppene Gladgjengen og Trekkfuglene, gir klubben et variert tilbud til de som ønsker å spille trekkspill sammen med andre. Vi må heller ikke glemme at alle gruppene også har komp med bass, gitar og trommer. Svært mange av våre medlemmer har vært med i mange, mange år - det gjelder både aktive og støttemedlemmer. Det tyder vel på at det er et godt miljø der folk trives. Oppmøte på øvelser pleier å være en god indikator på interessen, og her er det slik at om det ikke er noe spesielt i veien, så møter folk opp. Det har kjempestor betydning for øvelsene. Når en forening jubilerer er det lett å dra fram historien og alt som skjedde før. Det er vel og bra, men det som er mye viktigere er at organisasjonen fungerer her og nå etter 75 år. Hvis vi ser på bilder fra de aller første årene, så var det utelukkende menn i klubben. Nå er det omtrent like mange av begge kjønn. I starten av jubileumsåret var det fortsatt strenge restriksjoner i forhold til smittesituasjonen. Derfor ble det bestemt at feiringen måtte utsettes noe, men jubiléet er jo i hele 2022 og dermed kan vi feire hele året. Etter planen blir det hyggeaften 10.mai med Nora Brockstedts slagere. Orkesteret har da ansvaret for underholdningen hele kvelden, og vi har fått med oss Synne Holm som solist. Synne gjorde en meget god figur da vi hadde Vera Lynns musikk som tema for noen år siden. Hyggeaften 10.mai blir også en slags jubileumskonsert. For medlemmer og spesielt inviterte gjester planlegger vi jubileumsfeiring til høsten. Om du ønsker å lese mer om klubbens historie, vil du finne en artikkel fra 2017 da klubben feiret 70-årsjubiléet.